סולמות מתקפלים שחובה לעבור הדרכה עליהם בטרם השימוש בגובה

על ידי 25 בדצמבר 2018כללי

סולמות מתקפלים שחובה לעבור הדרכה עליהם בטרם השימוש בגובה

 

העבודה על סולמות מתקפלים לעבודה בגובה היא עבודה מסוכנת מאוד, עבודה זאת מצריכה הדרכות בטרם השימוש בסולמות אלה. באמצעות הדרכות על סולמות מתקפלים בטרם העבודה בגובה ניתן להגן על העובד מפני נפילות או תאונות שונות בעת העבודה עצמה על הסולם. ולכן בהתאם למוסד לבטיחות וגיהות יש לפעול לבצע הדרכות על עבודה בגובה של סולמות מתקפלים בטרם העבודה עצמה.
חשיבות ההדרכות על עבודה בגובה עם סולמות מתקפלים
מאחר שמרבית העבודות בגובה מסתיימות לרוב בתאונות עבודה מנפילה מסולמות מתקפלים, החליט המוסד לבטיחות וגהות שיש לעבור הדרכות על סולמות מתקפלים בטרם השימוש בהם בעבודות בגובה. בהדרכות אלה לומדים העובדים לעתיד כיצד להשתמש נכון בסולמות המתקפלים, כיצד לתחזק אותם בצורה נכונה, כיצד לדעת אם אנחנו משתמשים בסולם לא תקין או באיכות ירודה ועוד. הדרכות אלה עוזרות לעובד לעתיד להשתמש נכון בסולמות אלה בעת העבודה על גובה על מנת למנוע תאונות עבודה במהלך העבודה, או שימוש לא נכון ומוטעה בעת העבודה עצמה. הודות להדרכות סולמות מתקפלים אנו מונעים תאונות עבודה רבות ומקרי מוות. לכן חשוב לעבור את ההדרכות עצמם שבמהלכם נדרש התלמיד לעבור בחינות מעשיות בשטח ותיאורטיות בטרם הוא מקבל תעודה על סיום ההדרכה עצמה. ההדרכות נעשות בשעות הערב פעמיים בשבוע, בשעות בו העובדים יכולים להיות פנויים מעיסוקיהם האישיים.
האם ללא הדרכות על סולמות מתקפלים לא ניתן לעבוד בגבוה?
ללא הדרכות עבודה בגובה על סולמות מתקפים העובד אינו יכול לעבוד בעבודות גבוה שונות. ההדרכות שעובר העובד לעתיד מכשירים אותו להיות עובד טוב יותר אשר נשמע להוראות הבטיחות בשטח וכן הוראות בטיחות אלה שומרים על חייו. מעבר לכך, העובד לעתיד צובר ידע תיאורטי ויודע מהי חשיבות סולן תקין, היכן ניתן לרכוש אותו, למה חשוב שיהיה לו מפרט ותווי תקן של המכון לתקנים הישראלי והאירופאי, מהי איכות הסולם,יציבותו ותקינותו , האם יש לו תקופת אחריות ארוכה ועוד. במהלך ההדרכות גם מתנסה העובד לעתיד בשטח עצמו ולומד על בשרו כיצד מתפעלים את הסולמות המתקפלים.
האם ההדרכות על סולמות מתקפלים עוזרים לעובד בשטח?
ההדרכות על סולמות מתקפלים עוזרים רבות לעובד לעתיד בשטח כאשר ההדרכה מבוצעת על ידי עידן בגובה. מעבר לחומר התיאורטי המועבר בהדרכות ע"י מדריך מקצועי לעבודות בגובה, מתנסה העובד לעתיד בשטח הבנייה עצמה. הוא לומד כיצד לבדוק את תקינות הסולם בטרם העלייה עליו לגובה בשטח, הוא לומד לבדוק אם הסולם הוא רופף או חזק ויציב, האם יש לו אחריות, האם הוא איכותי ומורכב מחומרים חזקים ובטיחותיים ועוד. דברים אלה עוזרי בסופו של דבר לעובד לעתיד לשמור על בטיחותו באתר הבנייה עצמו שהוא במהלך עבודות בגובה. הישמעות להוראות הבטיחות ובדיקת הסולמות בטרם העלייה עליהם שומרת על חיי העובד לעתיד, דבר החשוב מאוד בעת העבודה בגובה במיוחד בגבהים של מעל 2 מטרים.