חשיבותו של תכנון הגג בבית פרטי

על ידי 30 בינואר 2020כללי

אחד הדברים החשובים בתהליך בניית בית פרטי הוא תכנון הגג שיכסה את המבנה מלמעלה. תכנון של גגות משתנה, כמובן, בהתאם לסוג המבנה, כאשר יש גגות המתאימים לבניית בית פרטי וכאלו המתאימים לבניה רגילה. בבתים פרטיים בארץ ניתן לראות בבירור כי גג הרעפים היא הבחירה המועדפת לגג רעפים, ואכן לגג רעפים יש לא מעט יתרונות, אולם אלו מתקיימים אך ורק בתנאי שהגג תוכנן כהלכה ונבנה באופן מקצועי ואיכותי. את גג הרעפים מומלץ לתכנן כבר בשלבים הראשוניים ביותר של תכנון המבנה, על מנת להצליח להתחשב בכל הגורמים הקשורים אליו, כמו מערכות הבידוד והאיטום, המרזבים, החללים שמתחת לגג ועוד.

 

כאשר עוסקים בתכנון גג לבית פרטי, רצוי מאוד לאתר קבלן ביצוע מומחה בתחום. חשוב לדעת שהחוק בישראל אינו קובע תקן להסמכה רשמית של קבלני גגות ולכן זהו תחום שנחשב די פרוץ. מקצועות אחרים בתחום הבנייה זוכים לאכיפה קפדנית בעוד תחום הגגות הוא ללא פיקוח. על כן חשוב במיוחד לבדוק היטב את הכשרתו של הקבלן ואת ביצועיו בעבר.

 

הגג הוא חלק חשוב מאוד מהמבנה ועל כן חשוב לדאוג שהקמתו תבוצע בצורה מקצועית ואמינה, שלא תוביל לבעיות ונזקים עתידיים למבנה. מהם הדגשים בתכנון הגג? על כך במאמר זה.

 

גג רעפים או גג שטוח?

 

בתהליך בניית בית פרטי ישנה החלטה חשובה שעל הלקוח והאדריכל המתכנן לקבל: איזה סוג גג לבנות?

גג רעפים או גג שטוח? החלטה זו חשובה גם כי לגג יש השפעה מהותית על מראה ואופי הבית, אך גם כי ישנם הבדלים רבים בשימוש ובתפעול של גג רעפים לעומת גג שטוח.

 

גג רעפים הוא גג שמשקלו נמוך (לעומת גג בטון). הוא בנוי באופן משופע המצמצמת היקוות מים. הוא מחזיק מעמד לאורך שנים ללא צורך בתחזוקה כמעט, עלות הקמתו אינה גבוהה, הוא מספק הגנה מצוינת ממזג האוויר וגם בידוד תרמי ואקוסטי טוב. החלל בין התקרה לגג יכול לשמש כשטח אחסון או להגדיל את שטח הבית ולשמש כחדר נוסף.

 

בגג שטוח שטח פני הגג קטן באופן יחסי ולכן קולט פחות אנרגיה. בנוסף, את שטח הגג ניתן לנצל לטובת שימושים רבים: מרפסת גג, מקום להתכנסות משפחה או אורחים, מקום לתליית כביסה, מחסן, מקום למיקום דוד שמש או מנועי המזגן ועוד. גג שטוח מאפשר גם להוסיף קומה נוספת לבית ללא הסתבכות ועלויות מיוחדות לפירוק גג רעפים.

 

בבניה פרטית בארץ, כאמור, ניתן לזהות העדפה ברורה לגג הרעפים, המקנה לבית מראה של בית כפרי, חם וביתי. 

 

על מה חשוב להקפיד בתכנון הגג?

 

כשמתכננים גג רעפים יש לקחת בחשבון את השיפוע הנחוץ, מבנה קונסטרוקציית העץ, עיצוב ארגזי הרוח בחירת סוג הרעפים (חרס, צפחה, בטון, או פלדה) ועוד. חשוב לדאוג שיווצר חלל שניתן להשתמש בו לצרכים שונים- להוספת קומה בעתיד, לאחסון חפצים, לשימוש כחדרים ועוד. תכנון כזה מעלה את רמתו של הנכס מבלי לייקר את עלויות הבניה. חלק חשוב נוסף בתכנון הגג הוא המרזבים. האדריכל צריך לבחור בין שני סוגים קיימים של מרזבים- מרזב פנימי שצריך לבנות כחלק משלב הבית במהלך יציקת הבטון, או מרזב פח חיצוני. חשוב לתכנן שני מרזבים על מנת שישמשו גיבוי אחד אחד לשני. 

 

אם האדריכל מתכנן גג רעפים, הלקוח יכול לבחור להוסיף לו גם חלונות מיוחדים. ישנם חלונות שמיועדים במיוחד להתקנה בתוך גגות רעפים במיקומים שונים והם מוסיפים מאוד גם לנראות המבנה מבחינה עיצובית וגם משפרים מאוד את התאורה הטבעית הנכנסת לבית.

לסיכום, כאשר מתכננים את גג המבנה יש לקחת בחשבון כמובן את העדפותיו וצרכיו של הלקוח, אך גם להתחשב בתנאי השטח הנבנה על מנת ליצור גג בטיחותי ופונקציונלי.