איך ומתי כדאי לבצע איטום גגות

על ידי 27 במאי 2019כללי

כל בית בישראל צריך לעבור איטום מוחלט של משטח הגג אחת לכמה זמן. מדובר על תהליך שיכול להתבצע במספר דרכים ולכל אחת מהדרכים היתרונות והחסרונות שלה. בכל מקרה, דבר אחד בטוח והוא שעליכם לדאוג לתחזוקת הבית באופן קבוע בכדי להימנע מבעיות עתידיות שעלולות לצוץ ולגרום לנזקים, במקרים קיצוניים – בלתי הפיכים.

איטום גגות לקוי עלול לגרום לכך שנוזלים וגשמי החורף יחדרו מבעד למשטח הגג, אל עבר החדרים השונים בבית ויגרמו לסכנות בריאותיות כגון הצטברות של עובש. מעבר לכך, רטיבות מאסיבית תגרור עמה הוצאות אדירות שבחלק מהמקרים יאלצו אתכם לבצע שיפוץ רציני בביתכם ולכן עדיף לכם לבצע את הבדיקה השגרתית אחת לשנה ולוודא שאין בלאי מוקדם שעלול להזיק לכם.

הדרכים השונות לאיטום הגג

הדרך הנפוצה והשכיחה ביותר לבצע איטום הינה בעזרת זפת חמה. אופן הזיפות של הגג צריך להתבצע אך ורק בעונת הקיץ מפני שהחומר צריך להתקשות בסדקים והשברים השונים בעת מריחתו ולחות מוגברת על ידי חשיפה לנוזלים תגרום לזפת להישאר במצב צבירה נוזלי ולעבודה שנעשתה להיות חסרת תועלת לחלוטין.

לפני מריחת הזפת על הגג, יש לדאוג שהמשטח נקי לחלוטין מאבק וגורמים לא רצוניים שהצטברו עליו. רק לאחר ניקיון איכותי בעזרת הכלים הדרושים כגון מטאטא גינה, תוכלו לעבור עם צינור מים על כל פינות הגג ולתת למשטח להתייבש במשך כמה שעות.

לאחר מכן, חימום הזפת מצריך טמפרטורה גבוהה מאוד שכן ברצוננו לגרום לזפת להפוך ממצב נוזלי למרקם צמיגי. חשוב לציין, כאשר מורחים את הזפת על הגג רצוי להצטייד עם מסכות לאף ולפה שימנעו מכם לשאוף פנימה את כל הכימיקלים שנפלטים. הזפת צריכה להימרח באופן שווה על כל חלקי הגג וליצור שכבה עבה מספיק שתוכל לעמוד בגשמים החזקים של החורף.

זמן ההמתנה הרצוי לאחר המריחה הינו 24 שעות, ולכן נאמר בתחילת המאמר שכדאי לבצע איטום גגות אך ורק בקיץ. לאחר שתמתינו מספיק זמן, תצטרכו לבצע את החלק האחרון של האיטום והוא סיוד הגג. תפקידו של הלבנת הגג הינו למנוע מהזפת להתחמם יתר על המידה ולגרום לקרעים שדרכם נוזלים יכולים לחדור ובנוסף לשמור על טמפרטורה תקינה בתוך חלל הבית.

דרך נוספת ומורכבת יותר לאטום את הגג היא באמצעות יריעות ביטומניות. מדובר על הלחמה של לוחות כבדים ואיכותיים שתפקידם לשמור על גג ביתכם לפחות ל-20 שנה. תהליך זה מסובך ומורכב ביותר והוא דורש מומחים ואנשי מקצוע שאכן ביצעו זאת בעבר.

נקודה חשובה שיש לציין, אם אינכם בעלי הידע הדרוש לביצוע איטום גגות מדויק, כדאי שתשכרו את שירותיה של חברה שתבצע זאת בעצמה. המחשבה ההתחלתית הינה לחסוך כמה שיותר כסף ולכן אנשים רבים נוטים לבצע את העבודה בעצמם אך מדובר על תהליך עם הרבה שלבים ולכן כאשר העבודה שנעשית אינה נכונה ומדויקת אתם תגררו עמכם הוצאות מיותרות בעתיד.